موس ، انواع موس و تاریخچه موس

موس ، انواع موس و تاریخچه موس
٣٠ سال از زمانی که شرکت زیراکس اولین موس تجاری دنیا را رونمایی کرد می گذرد. در ادامه این مطلب به بررسی تاریخچه موس از توپ های بولینگ قدیمی تا کنترل...

شاید اغراق نباشد که بگوییم موس طلیعه دار عصر جدیدی در دنیای کامپیوترهای شخصی بوده است. کاربرانی با کمترین دانش می توانند تنها از روی شکل ها و با کلیک کردن، کار با کامپیوتر را تجربه کنند.اما به تاریخچه موس بپردازیم:

1- اولین گوی غلطان (trackball) :

اولین وسیله ورود اطلاعات به کامپیوتر که توسط حرکات دست کنترل می شد و مکان نما را جابجا می کرد، در سال ١٩۵٢ توسط نیروی دریایی سلطنتی کانادا اختراع شد. این ابزار در حقیقت یک توپ بولینگ فایو-پین کانادایی بود که بر روی یک سخت افزار ویژه سوار شده بود. این سخت افزار می توانست جهت چرخش توپ بولینگ را تشخیص داده و این اطلاعات را به حرکات روی صفحه کامپیوتر تبدیل کند. از آنجا که این اختراع متعلق به یک پروژه کاملا سری نظامی بوده ، بنابرین حق امتیاز آن هیچ گاه ثبت نشده است.

canadian-trackball-first-mouse


2- اولین موس :

اولین قطعه سخت افزاری که ما آن را به عنوان جد موس های مدرن امروزی می شناسیم، در سال ١٩۶٣ توسط داگلاس اینگلبارت آمریکایی تولید شد. این ابزار برای ثبت حرکات در دو جهت، از دو چرخ قائم استفاده می کرد و می توانستید آن را مانند موس های امروزی در دست تان بگیرید.

engelbart-mouse


3- اولین موس با گوی غلطان :

این گجت محصول سال ١٩۶٨ شرکت Rollkugel Telefunken آلمان است. این موس در زیر خود یک گوی غلطان کوچک داشت و تنها یک دکمه برای کلیک بر روی آن پیش بینی شده بود. کاربرد آن هم برای رسم تصاویر گرافیکی وکتور بود.

Rollkugel-Telefunken-mouse


4- اولین موس نوری :

موس های با قطعات متحرک مکانیکی مقداری غیر قابل اعتماد و ناپایدار بودند. زیراکس در اواخر دهه ١٩٧٠ میلادی، برای بهبود کارایی، در مقابل موس های گوی غلطان، اولین موس نوری را با نام Alto معرفی کرد. این موس از LED و سنسورهای نوری برای ثبت حرکات استفاده می کرد. اما این موس برای کارکرد صحیح، به پد ویژه ای نیاز داشت که به شکل خاصی مدرج شده بود.

alto-mouse


5- اولین موس تجاری :

در سال ١٩٨١ شرکت زیراکس موس Alto را به عنوان کنترلر در سیستم های ٨٠١٠ تولیدی اش به کار برد. در واقع آلتو اولین موسی است که به صورت تجاری به بازار عرضه شده است. جالب اینکه هر سیستم ٨٠١٠ بیش از ٧۵٠٠٠ دلار قیمت داشت!

alto-8010-mouse


6- اولین موس خانگی :

اپل در سال ١٩٨٣ برای ساخت موس کامپیوترهای اپل لیزا، تصمیم گرفت که به سراغ تکنولوژی گوی غلطان برود. این کامپیوتر اپل با قیمت ١٠٠٠٠ دلار به بازار عرضه شد. موس لیزا تنها یک دکمه داشت و گوی غلطان درون آن فولادی بود. جالب اینکه اپل ٢٠ سال بعد از لیزا، دوباره سراغ موس های یک کلیدی آمده است!

apple-lisa-mouse


7- اولین موس بیسیم :

لاجیتک در سال ١٩٨۴ اولین موس بی سیم اش را که با امواج مادون قرمز کار می کرد، ابداع نمود. اما این موس حتما باید در دامنه دید دریافت کننده می بود تا بتواند کار کند. بعد از آن همین شرکت در سال ١٩٩١ اولین موس وایرلس با امواج رادیویی را به بازار عرضه کرد که نیازی به حضور در دامنه دید گیرنده نداشت.

Logitech-metaphor-mouse


8- اولین موس لیزری :

اولین موس لیزری برای کاربران عادی را هم لاجیتک در سال ٢٠٠۴ با نام MX1000 به بازار عرضه کرد. تا قبل از این موس های نوری برای روشن کردن سطح و ثبت حرکات از LED ها استفاده می کردند. اما استفاده از لیزر به موس ها اجازه داد تا روی سطوح بسیار متفاوتی کارایی و دقت کافی را داشته باشند.

mx1000-logitech-mouse


9- موس ژیروسکوپ :

موس های Air دیگر محدودیت دامنه حرکت دو بعدی موس را به سخره گرفته اند. با کج کردن موس به اطراف، می توانید به راحتی مکان نما را حرکت دهید. Air MX لاجیتک چنان جذاب است که در لیست بهترین موس های همه دوران ها ، در رده ششم ایستاده است.

air-mx-logitech-mouse


10- موس لمسی :

موس تا به حال تنها به عنوان یک ابزار ورود اطلاعات به کار می رفت، اما حالا دیگر می تواند عکس العمل هم نشان دهد. Falcon Novint در سه بازویش از موتورهایی بهره می برد که دست تان را در اطراف حرکت می دهد و باعث می شود شما اشیاء روی صفحه کامپیوتر را احساس کنید!

novint-falcon-mouse


11- موس سه بعدی :

موس های عادی تنها در دو جهت حرکت می کنند، اما ما در جهانی بیش از دو بعد زندگی می کنیم. پس به موس هایی نیاز داریم که امکان انجام کارها به شیوه متفاوتی را داشته باشند. این نمونه اولیه ویژه ، که توسط Axsotic تولید شده ، به شما امکان حرکت و چرخش در سه بعد را می دهد. فکر می کنید گشت و گذار در گوگل ارث سه بعدی با این موس چگونه است؟!

axsotic-3d-mouse


12- موس Hands-Free :

اینجا همه داستان درباره تبدیل حرکات فیزیکی بدن به جابجایی روی صفحه نمایش است. کم کم به سمتی می رویم که دیگر به وجود سخت افزاری موس هم نیازی نداشته باشیم. البته کینکت مایکروسافت اولین تجربه عملی در این زمینه است. مثلا لپ تاپ هایی خواهد آمد که با این تکنولوژی، حرکات ما را ثبت کرده و برای کنترل سیستم عامل و برنامه ها از آن استفاده می کنند.

handsfree_mouse


13- موس ذهنی :

سخت افزار؟ حرکت؟ مساله را اینقدر سخت و پیچیده نکنید. آینده موس ها ، کنترل مکان نما فقط و فقط با مغز است. البته هنوز هدست هایی که قابلیت خواندن امواج مغزی را دارند در مراحل تجربی اولیه قرار دارند. اما تا وقوع پیوستن تغییری به بزرگی اختراع اولین موس راه زیادی باقی نمانده است.

mental-computer-mouse

منبع: ویکی پدیا / بیتوته

فروشگاه اینترنتی دیجیکسو با تحقیق درباره برندهای موس در ایران سعی دارد تا انواع موس درجه یک و با گارانتی را با قیمت مناسب برای همکاران صنف موبایل و همکاران صنف کامپیوتر تهیه نماید.

انواع برند موس در دیجیکسو:

دسته بندی

نظرت در مورد این مطلب چیه؟

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید نمایید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان خریدار ثبت خواهد شد.

سبد خرید