موس با سیم یا موس بی سیم (وایرلس): همه آنچه که باید بدانید

موس با سیم یا موس بی سیم (وایرلس): همه آنچه که باید بدانید
موس های با سیم و بی سیم به طور مشابه عمل می کنند، اما کدام یک برای شما بهتر است؟

موس‌های سیم دار و بی‌سیم (وایرلس) هر دو می‌توانند انتخابی عالی باشند، بسته به هدف خاصی که قرار است به آن خدمت کنند. هر کدام دارای نقاط قوت و مزایای خود هستند که انعطاف پذیری، سرعت و آزادی حرکت را محدود یا افزایش می دهد.

انتخاب بین یک ماوس با سیم با واکنش سریع و یک ماوس بی سیم فانتزی فوق سبک، به خصوص با پیشنهادات بسیار شیک در هر دو طرف، می تواند دشوار باشد. بنابراین، بیایید دریابیم که چگونه با مقایسه موس های سیمی و بی سیم، نیازهای خود را اولویت بندی کنیم.

 

موس با سیم چگونه کار می کند

wired-vs-wireless-mice

موس سیمی ساده ترین راه برای کنترل رابط کاربری در لپ تاپ یا کامپیوتر است. همیشه از یک کابل برای اتصال به دستگاه شما استفاده می کند، به همین دلیل اینگونه نام گذاری شده است.

مزیت آشکار ماوس باسیم این است که از باتری استفاده نمی کند اما در عوض از دستگاه تغذیه می کند. به طور کلی، هیچ درایور خاصی برای کار کردن موس سیم دار لازم نیست. شما فقط آن را وصل کنید، و بعد از چند ثانیه از آن استفاده کنید.

 

موس بی سیم چگونه کار می کند

wired-vs-wireless-mice

همانطور که از نام آن مشخص است، یک ماوس بی سیم (وایرلس) برای کار کردن نیازی به اتصال سیمی ندارد. ظاهر و کارکرد آن بسیار شبیه به ماوس سیمی است اما از هیچ کابلی برای اتصال به دستگاه میزبان استفاده نمی کند. در عوض، از فناوری بی سیم استفاده می کند که معمولاً بلوتوث یا پروتکل اختصاصی مشابه Wi-Fi است.

در نتیجه، حمل آن در هنگام سفر آسانتر است و امکان کنترل رابط را بدون نیاز به نزدیکی به دستگاه یا محدود کردن حرکت توسط طول یک سیم فراهم می کند.

یک موس بی سیم با پروتکل سفارشی همیشه برای کار کردن به یک کانکتور اختصاصی نیاز دارد. در مقابل، مدل های مبتنی بر بلوتوث معمولاً می توانند به هر گیرنده بلوتوثی، از جمله گیرنده داخلی لپ تاپ شما، متصل شوند.

برخلاف موس‌های سیمی که از دستگاه میزبان برق می‌گیرند، موس‌های بی‌سیم یا با باتری‌های لیتیوم یون داخلی قابل شارژ یا باتری‌های AA (قلمی) یا AAA (نیم قلمی) تغذیه می‌شوند. علاوه بر این، ممکن است شامل یک کابل شارژ باشد که به طور موقت ماوس را به یک موس سیمی تبدیل می کند.

همچنین مطالعه کنید:

چگونگی تغییر سرعت ماوس و اسکرول در ویندوز 11 + آموزش تصویری

4 تفاوت اصلی بین موس های با سیم و بی سیم

wired-vs-wireless-mice

چند تفاوت عمده بین موس های با سیم و بی سیم (وایرلس) وجود دارد که می توانند در موقعیت های خاص به تغییر مطلق بازی تبدیل شوند. به عنوان مثال، در بازی، زمان پاسخ یک جنبه حیاتی است.

به طور مشابه، جنبه های خاصی برای سفر ضروری است. مصرف برق یکی از آنهاست. در زیر تفاوت‌های اصلی بین ماوس‌های با سیم و بی‌سیم و نحوه تأثیرگذاری آنها بر تجربه کلی شما آورده شده است:

1- سرعت

از آنجایی که ماوس بی سیم اطلاعات را از طریق یک پروتکل رادیویی انتقال می دهد، معمولا کندتر از ماوس سیمی است که اطلاعات را به طور قابل توجهی سریعتر، از طریق سیم منتقل می کند. معمولاً در حین استفاده منظم متوجه این موضوع نمی‌شوید، اما می‌تواند در حین بازی به طرز دردناکی آشکار شود، جایی که حتی کوچک‌ترین تأخیر مهم است.

اکثر موس‌های بی‌سیم گیمینگ مدرن و جدید از فناوری پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که منجر به تجربه‌ای عملاً بدون تاخیر می‌شود.

2- آزادی حرکت

کابل طولانی در یک موس سیم دار حمل آن را برای یک فرد عاشق سفر سخت می کند. از این نظر، یک ماوس بی‌سیم قابل حمل‌تر و راحت‌تر برای سفر است و همچنین آزادی حرکت بیشتری را ارائه می‌دهد و سطح کار را به طول کابلش محدود نمی‌کند.

3- منبع تغذیه

منبع تغذیه یک دلیل تغییر دهنده بازی است، به خصوص در زمینه سفر. هنگام استفاده از ماوس بی سیم، به خاطر داشته باشید که این ماوس از انرژی باتری استفاده می کند و برای کار کردن به شارژ کردن یا باتری های جدید نیاز دارد. با موس های بی سیمی که از برق دستگاه میزبان استفاده می کنند، لازم نیست نگران این موضوع باشید.

4- سازگاری

آخرین تفاوت اما نه کم اهمیت، تفاوت سازگاری عمده ای بین ماوس سیمی و بی سیم وجود دارد. یک موس با سیم همیشه برای کار کردن به پورت USB نیاز دارد. از سوی دیگر، موس بلوتوثی با هر دستگاهی که گیرنده بلوتوث داخلی دارد سازگار است.

 

مقایسه مزایا و معایب ماوس با سیم در مقابل ماوس بی سیم

wired-vs-wireless-mice

با در نظر گرفتن تمام این موارد، در اینجا مزایا و معایب اصلی استفاده از ماوس با سیم در مقابل بی سیم (وایرلس) آورده شده است:

موس با سیم

مزیت اصلی موس‌های با سیم پاسخ سریع‌تر و دقیق‌تر آن‌ها و عدم نیاز به شارژ است. موس های سیم دار نیز به طور کلی ارزان تر هستند. از طرف دیگر، شما همیشه باید یک پورت USB را به ماوس باسیم خود اختصاص دهید، و از کابلی استفاده می کند که حرکت را محدود می کند و اگر با دقت کار نکنید، ممکن است گره بخورد.

موس بی سیم

نقطه ضعف اصلی ماوس وایرلس (بی سیم) عملکرد و سرعت است، در حالی که نقاط قوت آن طراحی فشرده و راحت آن است. از معایب اصلی می توان به کاهش زمان پاسخگویی و تاخیر احتمالی در مدل های ارزان تر و نیاز به شارژ مجدد یا تعویض منظم باتری ها اشاره کرد.

موس بی‌سیم معمولاً گران‌تر است و مدل‌های بلوتوثی فقط با دستگاه‌هایی که گیرنده‌های بلوتوث دارند سازگار هستند. از طرف دیگر، شما می توانید بدون هیچ کابلی از آزادی حرکت بیشتری برخوردار شوید و این امر آن را برای مسافرت عالی می کند.

البته اولویت این جنبه ها می تواند با توجه به شرایط و نیاز شما تغییر کند.

در حالی که استفاده از باتری یا شارژ کردن ماوس بی سیم شما ممکن است کمتر از اتصال آن به دستگاه میزبان عملی باشد، این موضوع در سفر و زمانی که مزیت قابل حمل بودن، راحتی، فرم ارگونومیک و آزادی حرکت ضروری است، اهمیت کمتری پیدا می کند. باز هم، دانستن اولویت‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر در مورد مدل ایده‌آل تصمیم بگیرید.

 

موس با سیم در مقابل بی سیم برای بازی یا گیمینگ: آیا موس‌های بی‌سیم برای بازی خوب هستند؟

wired-vs-wireless-mice-gaming

گیمرها از موس های بی سیم به دلیل تاخیر در مدل های پایین تر استفاده نمی کنند. بیشتر گیمرها دقت و سرعت تضمین شده توسط موس های سیمی را ترجیح می دهند.

با این حال، موس‌های وایرلس خوب، که معمولاً گران‌تر هستند، ممکن است به اندازه موس های با سیم تأخیر کمی داشته باشند، تا جایی که ثبت تفاوت توسط حواس انسانی غیرممکن باشد.

 

موس با سیم بهتر است یا بی سیم؟

wired-vs-wireless-mice

همانطور که در بالا ذکر کردیم، تصمیم نهایی همیشه به اولویت های شما بستگی دارد. برای مثال، اگر هر روز به مسافرت می‌روید یا از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، استفاده از ماوس بی‌سیم راحت‌تر خواهد بود، بدون اینکه کابل‌ها به هم گره بخورند یا نامرتب به نظر برسند و با آزادی حرکت بیشتر در یک سطح وسیع‌تر.

اگر یک گیمر هستید، ممکن است به دقت ارائه شده توسط ماوس سیمی علاقه بیشتری داشته باشید. علاوه بر این، اگر به دنبال سرمایه گذاری تا حد امکان ارزان هستید، موس با سیم راه حل کوتاه مدت و بلند مدت خوبی است. در وهله اول قیمت کمتری دارد و دوم لازم نیست نگران هزینه های اضافی برای باتری نیز باشید.

در پایان، همه چیز به ترجیحات شخصی و آنچه ثابت می شود برای شما کارآمدتر است، بستگی دارد. در حالی که موس‌های سیمی عملکرد و کارایی را تضمین می‌کنند، موس‌های بی‌سیم نیز برای طراحی ارگونومیک و راحتی انتخابی عالی هستند.

با این حال، هر دو از فناوری‌های بسیار توسعه یافته استفاده می‌کنند، و شما نباید قبل از امتحان، آن را کنار بگذارید. در عوض، هر نوع ماوس را آزمایش کنید و قبل از انتخاب، نقاط قوت و ضعف آنها را کشف کنید.
 

لینک های مرتبط:

دسته بندی

نظرت در مورد این مطلب چیه؟

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید نمایید. اگر این محصول را قبلا خریده باشید، نظر شما به عنوان خریدار ثبت خواهد شد.

حسن انصاری
30 بهمن 1400

خیلی اطلاعات مفیدی بود. کمکم کرد تا بهترین انتخاب رو با توجه به نیازم داشته باشم. ممنونم از سایت دیجیکسو.

مدیر سایت
30 بهمن 1400

سلامت باشید. خوشحالیم که روی سایت ما آنلاین هستید و به سرعت مقاله ای که تازه قرار دادیم رو خوندید و نظر گذاشتید.ممنونیم از شما و نظر خوبتون

سبد خرید